а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одличник

мн. одличници
Вид збор: Именка, машки род
1. Ученик со највисок успех.
Албански: i shkëlqyeshëm
Употреба: Образование
Примери:
Таа беше одличник во текот на целото образование.
2. Човек што се истакнува со најдобри особини.
Албански: i shkëlqyeshëm
Примери:
Тој е одличник каков што ретко се среќава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи