а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одличен

одличниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 3518
1. Што се одликува, истакнува со најдобри особини.
Англиски: excellent
Примери:
Одличен соработник.
Тој продава одличен мед.
Домашните играчи покажаа одлична игра.
Одлично здравје.
2. За ученик, студент - со најдобар успех во учењето.
Англиски: best
Примери:
Одличен ученик.
Изведенки
1. одлично прил.
Особено, исклучително добро.
Пример: Одлично се снајде во новата средина. Тој одлично ја заврши работата.
2. одличност ж.
3. одлично изв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК