а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлисне

одлиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Оттури, истури дел од течност што се наоѓа во некаков сад.
Англиски: spill
Примери:
Одлисна од преполната кофа со вода врз цвеќињата.
Изведенки
1. одлиснува несв.
одлиснуваат
2. одлиснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи