а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одликување

мн. одликувања
Вид збор: Именка, среден род
1. (глаг. им.) одликува
Англиски: award Албански: çmon, shpërblen
2. Посебно изработена значка што се дава за особени граѓански или војничка заслуги.
Англиски: medal Албански: çmim
Примери:
највисоко одликување
државно одликување
FlexiMac
 менување на македонски глаголи