а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одливник

мн. одливници
Вид збор: Именка, машки род
1. Предмет низ којшто насочено истекува вода.
Англиски: outlet Албански: prizë
Примери:
Металните одливници тропаа од дождот.
2. Место каде што насочено истекува вода.
Англиски: gutter Албански: therkë, kanal
Примери:
Во дворот имаше цементиран одливник каде што се собираше водата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи