а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлево

Вид збор: Прилог
Ранг: 12147
На левата страна.
Англиски: from the left
Примери:
Тие живееја на вториот кат, првата врата одлево.
До него одлево застана пристара жена.
Одлево од патот имаше ред багреми.