а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлебди

одлебдат
Вид збор: Глагол, свршен
Замине со лебдење.
Примери:
Правот што се крена одлебди со тивкиот ветер.
Изведенки
одлебдува несв.
одлебдуваат