а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одлачи

одлачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45392
1. оддели, издели
Англиски: separate Албански: ndaj
Примери:
Ги одлачи новите од старите весници.
2. Одбие од доење.
Албански: ndan nga gjiri
Примери:
Ги одлачија јагнињата.
Детето имаше две години, но сепак и беше жал да го одлачи.
3. (се одлачи) се оддели
Англиски: separate Албански: ndahem
Примери:
По седум месеци бебето не сакаше повеќе да цица, само се одлачи.
Изведенки
1. одлачува несв.
(се) одлачуваат
2. одлачување ср.
глаг. им.