а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одигра

одиграат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши игра, натпревар.
Англиски: play Албански: luaj
Употреба: Спорт
Примери:
Одиграа една партија шах.
Одиграле два натпревара.
2. Заврши претстава, изигра улога.
Англиски: play Албански: luajti
Примери:
Утре ќе ја одиграат одложената претстава.
Главниот актер во претставата прекрасно ја одигра улогата.
3. Изврши некоја работа како главен актер.
Англиски: play Албански: luajti
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој одигра главна улога во реорганизацијата на претпријатието.
Во сето тоа, тој има важна улога.
4. (се одигра) Се случи, стане нешто.
Англиски: happen Албански: ndodh
Примери:
Настанот се одигра пред очите на јавноста.
Изведенки
1. одигрува несв.
(се) одигруваат
2. одигрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи