а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одзив

мн. одзива
Вид збор: Именка, машки род
1. Звук што се добива како повратна реакција на звук испуштен во широко пространство на отворено (во природата) или во голема празна просторија.
Англиски: echo Албански: jehonë, eho
Примери:
Се слушаа довикувања, а потоа одзиви од довикувањата.
Далечен одзив.
Одзив од чекори.
2. Одговор, реакција на нешто.
Англиски: response Албански: përgjigje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Книгата имаше позитивен одзив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи