а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одзве

(се) одзват; одзви, одзвете; одзвав, одзваа; одзвал; одзван; одзвев, одзвеа; одзвел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11884
1. Одговори со глас, на нечиј повик.
Англиски: reply Албански: përgjigjet
Примери:
Таа викна неколкупати, но никој не се одзва.
Го слушна своето име, ама не се одзва.
2. Излезе во пресрет, прифати покана, исполни молба, желба.
Англиски: respond Албански: përgjigje
Примери:
Тој се одзва на поканата да го отвори собирот.
Станарите се обратија до надлежните, но никој не се одзва.
Изведенки
одзивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК