а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одзатне

одзатнат
Вид збор: Глагол, свршен
Повторно отвори некаков отвор што бил затнат со нешто.
Англиски: unclog
Примери:
Двајца работници со сајла ја одзатнаа одводната цевка во бањата.
Ги одзатна ушите за да слушне што го прашуваат.
Изведенки
1. одзатнува несв.
одзатнуваат
2. одзатнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи