а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одзади

Вид збор: Прилог
На задната страна.
Англиски: behind
Примери:
Таа влезе во автомобилот и седна одзади.
Стоеше со рацете одзади.
Некој го потчукнуваше одзади за да замолчи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи