а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одзаден

одзадниот
Вид збор: Придавка
1. Што се наоѓа одзади.
Англиски: rear
Примери:
Одзаден влез.
2. последен, краен
Англиски: rear
Примери:
Одзадно седиште во автобусот.
На одзадната клупа не седеше никој.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи