а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одживелица

мн. одживелици
Вид збор: Именка, женски род
Остаток од нешто што е преживеано, што го отслужило своето.
Примери:
Тие зборови се една одживелица, немаат корен во живиот јазик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи