а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одживее

одживеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Помине живот или некој период од него.
Англиски: spend Албански: kaloj, jetoj
Примери:
Тој го одживеа својот век.
2. Застари, излезе од мода.
Англиски: become outdated Албански: kaloj, vjetërsohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој мебел го одживеа своето.
Тие норми повеќе не важат, го одживеаја векот.
Изведенки
1. одживува несв.
одживуваат
2. одживување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи