а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одечки

одечкиот
Вид збор: Придавка
Се наоѓа во подвижна положба, што е во состојба на одење.
Англиски: walking
Примери:
одечки робот
Од толку слабост личеше на одечки скелет.
Изведенки
одечки прил.
Пример: Тој можеше да пие и седечки и одечки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи