а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одело

мн. одела
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5803
костум
Англиски: suit Српски: одело
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Купил ново одело.
Изведенки
оделце ср.
мн. оделца
дем.