а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одекне

одекнат; одекни, одекнете; одекна, одекнаа; одекнал; одекнат; (ќе) одекнеше, (ќе) одекнеа; (ќе) одекнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4733
1. Развие ехо, одглас.
Англиски: resound Албански: jehon, ushton
Примери:
Одекна истрел во ноќта.
Одекна грмеж.
2. Се чуе силно, гласно.
Англиски: resound Албански: jehon, ushton
Употреба: Преносно значење
Примери:
Одекна аплауз во салата.
3. Се разнесе, се прошири.
Англиски: sound Албански: tingëllon, përhap
Употреба: Преносно значење
Примери:
Веста за настанот одекна низ градот.
Изведенки
1. одекнува несв.
одекнуваат
2. одекнување ср.
глаг. им.