а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одеднаш

Вид збор: Прилог
Ранг: 619
1. Што се прави без најава, неочекувано, со еден потег.
Англиски: suddenly
Примери:
Тој одеднаш почна да плаче.
Одеднаш коњите застанаа.
Одеднаш силен тресок ја наруши тишината.
Со тоа дело одеднаш доживеа голема слава.
2. истовремено
Англиски: simultaneously
Примери:
Одеднаш се додаваат сите состојки и се се меша.