а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одева

одеваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 37966
Страда, трпи последици од свои или од туѓи лоши постапки.
Англиски: suffer
Примери:
Кога никој не одева, се ќе се искраде.
Детето што го скрши прозорецот избега, па оние што останаа одеваа.
Едни прават, други одеваат.
Изрази
(посл.) Коњите се клоцаат, магарињата одеваат - главните, моќните се во судир, се караат, слабите, потчинетите страдаат од тоа.
Изведенки
одевање ср.
глаг. им.