а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оддоми

оддомат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54438
1. Оддели девојка од домот, од семејството; со мажење.
Англиски: leave Албански: lë shtëpinë, martohet
Примери:
Ја оддоми многу млада за да ја омажи во богата куќа.
Тој се ожени за девојката, ја оддоми.
2. (се оддоми) Се оддели од домот, од семејството; се омажи.
Англиски: marry Албански: lë shtëpinë, martohet
Примери:
Таа се оддоми, се омажи в град.
Изведенки
1. оддомува несв.
(се) оддомуваат
2. оддомување ср.
глаг. им.