а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оддолжи

(се) оддолжат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8584
1. Исплати, врати долг.
Англиски: repay Албански: shpagoj, shlyej borxhin
Примери:
Многу се задолжи за станот, одвај се оддолжи.
2. Исполни обврска.
Англиски: repay Албански: shpagoj
Примери:
Беше многу благодарен, не знаеше како да му се оддолжи за направената услуга.
Изведенки
1. оддолжува несв.
(се) оддолжуваат
2. оддолжување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК