а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оддолжи

(се) оддолжат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8460
1. Исплати, врати долг.
Англиски: repay Албански: shpagoj, shlyej borxhin
Примери:
Многу се задолжи за станот, одвај се оддолжи.
2. Исполни обврска.
Англиски: repay Албански: shpagoj
Примери:
Беше многу благодарен, не знаеше како да му се оддолжи за направената услуга.
Изведенки
1. оддолжува несв.
(се) оддолжуваат
2. оддолжување ср.
глаг. им.