а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оддише

оддишат
Вид збор: Глагол, свршен
одмори, почине
Англиски: take a breath
Примери:
Застана малку да оддиши.
Изведенки
1. оддиши св.
2. оддишува несв.
оддишуваат
3. оддишување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи