а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оддесно

Вид збор: Прилог
Ранг: 10861
На десната страна.
Англиски: from the right
Примери:
Оддесно во дворот имаше куќарка за кучето.
И оддесно и одлево од патеката имаше насадено цвеќиња.