а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оддене

одденат; оддени, одденете; одденав, одденаа; одденал; одденат; одденев, одденеа; одденел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извлече нешто што било вденато во нешто.
Англиски: pull out Албански: nxjerr
Примери:
Случајно ја оддена иглата.
2. (се оддене) Се извлече нешто што било воврено.
Албански: nxjerr
Примери:
Конецот и се оддена, никако не може повторно да го вдене.
Изведенки
1. одденува несв.
одденуваат
2. одденување ср.
глаг. им.