а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одделне

одделнат
Вид збор: Глагол, свршен
Отсече дел обично од дрвен предмет.
Англиски: cut off
Примери:
Одделна од стапот за да го израмни.
Изведенки
1. одделнува несв.
одделнуваат
2. одделнување ср.
глаг. им.