а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одделение

мн. одделенија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1304
1. Составен дел од организација, институција, установа.
Англиски: department Албански: njësi
Употреба: Административен термин
Примери:
одделение за интензивна нега
трауматолошко одделение
2. Клас во основно училиште.
Англиски: class Албански: klasë
Употреба: Образование
Примери:
Поради отсуство на наставничката двете одделенија ги споија.
прво одделение
Изведенки
1. одделенски прид.
одделенскиот
Што се однесува на одделение.
Пример: одделенски раководител
2. одделенец м.
мн. одделенци