а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оддалеченост

(едн.) оддалеченоста
Вид збор: Именка, женски род
1. далечина
Англиски: distance Албански: largësi, distancë
Примери:
Оддалеченоста не им пречеше, контактираа по телефон.
2. Растојание меѓу две точки.
Англиски: distance Албански: largësi, distancë
Примери:
Оддалеченоста меѓу двете села беше дваесетина километри.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи