а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оддалеку

Вид збор: Прилог
1. Од далечина, од големо растојание.
Англиски: remotely
Примери:
Тој ги позна уште оддалеку.
Оддалеку се слуша лаење на кучиња.
2. Одоколу, заобиколно, индиректно.
Англиски: indirectly
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој зборувате оддалеку, но јас го разбрав.
Почнаа оддалеку, но се насетуваше нивната намера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи