а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оддава

оддаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. оддаде
Албански: bëj nder
2. Остава впечаток на тоа што го означува зборот со кој се поврзува.
Англиски: reflect Албански: reflekton
Примери:
Неговите очи оддаваа длабока тага.
Изведенки
1. оддавање ср.
глаг. им.
2. оддаденост ж.
Пример: оддаденост кон црквата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи