а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одгрне

одгрнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Тргне, симне нешто со кое телото било загрнато.
Англиски: uncover Албански: heq, nxjerr
Примери:
Таа го одгрна шалот и седна.
2. Подотвори малку.
Англиски: open up Албански: hap, çel
Примери:
Го одгрна вратничето и ѕирна да види што се случува.
3. Отстрани горен слој околу нешто.
Англиски: uncover Албански: heq, nxjerr
Примери:
Тој го одгрна изворчето од напластените лисја.
Изведенки
1. одгрнува несв.
одгрнуваат
2. одгрнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи