а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одгрли

одгрлат
Вид збор: Глагол, свршен
Тргне, отстрани земја околу растение со која било загрлено.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Таа го одгрли цвеќето и виде дека коренот е сув.
Изведенки
1. одгрлува несв.
одгрлуваат
2. одгрлување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи