а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одгризе

одгризат
Вид збор: Глагол, свршен
Откине дел од нешто со гризнување.
Англиски: bite off
Примери:
Детето изгладнето одгриза голем залак од топлиот леб.
Кучето во една борба му го одгриза опашот на мачорот.
Изведенки
1. одгризува несв.
одгризуваат
2. одгризување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи