а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одгради

одградат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Тргне ограда, разгради.
Албански: çthurr, hjek gardhin
Примери:
Ги одградија дворовите и ги урнаа меѓите.
2. Открие гради некому.
Албански: shpalos gjoksin
Примери:
Лекарот го одгради повредениот за да му направи масажа на срцето.
3. (се одгради) Се открие, се покаже со голи гради.
Албански: shpalos gjoksin
Примери:
Жената се одгради за да го надои бебето.
Изведенки
1. одградува несв.
одградуваат
2. одградување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи