а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одгоре

Вид збор: Прилог
1. од горе
Англиски: from above
Примери:
Тој го изгледа одгоре додолу.
2. На површината, на надворешната страна.
Англиски: uppermost
Примери:
Масата одгоре беше покриена со цветно чаршафче.
3. За количество - повеќе, покрај тоа уште.
Англиски: on top
Примери:
Продавачот му даде две јаболка одгоре.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи