а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одголи

одголат
Вид збор: Глагол, свршен
Симне облека, открие дел од телото.
Англиски: undress
Примери:
Ја одголи едната нога за да го покаже чевелот.
Пациентот го одголи грбот.
Изведенки
1. одголува несв.
одголуваат
2. одголување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи