а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одглуми

одглумат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одигра, претстави текст, ролја глумејќи.
Албански: aktroj
Примери:
Тој совршено го одглуми ликот во филмот.
2. Измами некого со лажно, прикриено, преправено претставување на фактите и на своите намери.
Албански: aktroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа одглуми збунетост пред него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи