а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одгледува

одгледуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. одгледа
Албански: rris
2. Одржува, негува некакво чувство, желба и сл.
Англиски: maintain Албански: kultivoj, ruaj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Знаев дека одгледува симпатии спрема мене.
Тој кон неа одгледува нескриена почит.
Изведенки
одгледување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи