а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одгледувач

мн. одгледувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што одгледува некого или нешто.
Англиски: grower
Примери:
Одгледувач на цвеќиња.
Одгледувач на гулаби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи