а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одгледа

одгледаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изгледа, израсте некого грижејќи се за неговиот физички и психички развој.
Англиски: raise Албански: rrit
Примери:
Таа сама ги одгледа своите деца.
2. За културни растенија, домашни животни - овозможи развој, растење, исхрана.
Англиски: cultivate Албански: kultivoj
Употреба: Земјоделство
Примери:
Тој одгледа 200 овци.
Тие одгледаа еден декар тутун.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи