а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одгласи

(се) одгласат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20951
1. Се разнесе глас, звук.
Англиски: resound Албански: jehoj
Примери:
Низ селото се одгласи камбаната.
Надвор се одгласи детска смеа.
2. Се јави, одговори на нечие викање, повикување.
Англиски: respond Албански: përgjigjem, reagoj
Примери:
Никој не се одгласи од куќата.
Зад една бука се одгласи ќос.
Изведенки
1. одгласува несв.
(се) одгласуваат
2. одгласување ср.
глаг. им.