а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одгласи

(се) одгласат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20693
1. Се разнесе глас, звук.
Англиски: resound Албански: jehoj
Примери:
Низ селото се одгласи камбаната.
Надвор се одгласи детска смеа.
2. Се јави, одговори на нечие викање, повикување.
Англиски: respond Албански: përgjigjem, reagoj
Примери:
Никој не се одгласи од куќата.
Зад една бука се одгласи ќос.
Изведенки
1. одгласува несв.
(се) одгласуваат
2. одгласување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК