а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одглави

одглават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ослободи нешто што е заглавено.
Примери:
Да викнеме мајстор да го одглави лифтот.
2. Симне од глава.
Примери:
Ја одглави вратоврската.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи