а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одгатне

одгатнат
Вид збор: Глагол, свршен
Открие, се досети, сфати смисла на нешто загадочно, замрсено, непознато; реши загатка.
Англиски: unravel
Примери:
Се мачеше да ја одгатне нејзината тајна.
Се обидуваше да одгатне колку години има жената.
Тој ги одгатна сите поставени загатки.
Изведенки
1. одгатнува несв.
одгатнуваат
2. одгатнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи