а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одгатка

мн. одгатки
Вид збор: Именка, женски род
Одговор, решение на загатка.
Англиски: solution
Примери:
Бараше одгатка во неговите зборовите.
Не можете да најде одгатка на ниедно прашање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи