а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одвреме-навреме

Вид збор: Прилог
Понекогаш, повремено, ретко, не секогаш.
Англиски: occasionally
Примери:
Одвреме-навреме потсвирнуваше.
Стариот одвреме-навреме ќе навратеше во дуќанот.
Се погледнувавме одвреме-навреме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи