а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одвратен

одвратни
Вид збор: Придавка
Што е одбивен, гаден, гнасен, што предизвикува одбивност, одвратност.
Англиски: disgusting
Примери:
Одвратен човек.
Одвратна постапка.
Одвратна миризба.
Изведенки
1. одвратно прил.
Пример: Одвратно ми е да го гледам.
2. одвратност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи