а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одвоен

одвоениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18587
1. Што е одделен, изолиран од некого или од нешто.
Англиски: separate
Примери:
Одвоен од светот.
2. Што е разделен.
Англиски: separate
Употреба: Воен термин
Примери:
одвоена власт, одвоени сили
одвоен влез
Изрази
(админ.) Одвоен живот - подолго одделување од семејството на еден од сопружниците по потреба на службата, теренска работа во друго место; надоместок во пари кон платата поради такво одделување од семејството.
Изведенки
одвоеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК