а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

одвоено

Вид збор: Прилог
одвоен
Англиски: separately
Примери:
Тие живеат одвоено.
Стоеја одвоено од другите деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи